Clasele I

Desene pe asfalt — 1 iunie.

Clasa I reprezintă debutul şcolarităţii, adică iniţierea în tainele învăţăturii, este primul contact serios şi permanent cu şcoala. Considerăm că primul an de şcoală este decisiv în viaţa fiecăruia dintre noi, motiv pentru care acordăm o maximă atenţie felului în care îi primim şi îi ajutăm să se acomodeze cu mediul academic pe elevii primei clase a învăţământului primar.

îi primim cu căldură, cu deschidere spre preocupările lor, cu optimism. Le suntem alături să se adapteze programului de şcoală, dar şi să nu simtă ruptura faţă de preşcolaritate, asigurându-le un program după şcoală, care vine şi în sprijinul părinţilor. Astfel cei mai mici şcolari pot opta să-şi facă temele într-un cadru instituţionalizat, sub directa supraveghere a unui cadru didactic pregătit, să se joace şi să desfăşoare activităţi complementare, care le întregesc universul informaţional şi-i bucură.

Profesori

Petcu Simona Clasa I B Șef comisie