Vizitarea școlii

Suntem încântaţi că aveţi în vedere ca Şcoala Gimnazială ”Nicolae Romanescu” să fie viitoarea şcoală pentru copilul (copiii) dumneavoastră. Site-ul nostru vă oferă o prezentare generală a obiectivelor noastre, a filosofiei, a curriculumului, a organizării şi a facilităţilor oferite. Cu toate acestea, nu există nici o modalitate mai bună pentru a afla mai multe despre noi decât aceea de a vizita școala şi de a ne vedea la lucru . Este de dorit să faceţi acest lucru pentru a obţine o adevărată imagine a şcoliii şi pentru a aprecia calităţile sale. Veţi fi apoi capabil să luaţi o decizie informată după întâlnirea cu unul din reprezentanţii nostri și după vizitarea facilităţilor noastre excelente dar şi văzând personalul şi elevii în acţiune.
Suntem încrezători că veţi găsi în şcoala noastră un mediu sigur şi primitor pentru că personalul şi elevii interacţionează semnificativ şi pozitiv în fiecare dintre aspectele academice, sociale şi fizice din viaţa noastră de zi cu zi.

”Ziua porţilor deschise”, care va fi programată în aprilie 2014 în intervalul orar 9.00-14.00, este un bun prilej pentru a vizita şcoala.
De asemenea programarea unei vizite, într-o altă zi, se poate realiza printr-un e-mail (office@scoalaromanescu.ro) sau, direct, la tel: 0351801824/ 0251310112.

Concursul naţional de matematică "Micul Arhimede"

A devenit deja o tradiţie ca în luna decembrie şcoala noatră să organizeze acest concurs cu o numeroasă participare a elevilor şi profesorilor din tară.

Claroline

este o platformă de eLearning şi eWorking care permite profesorilor să creeze cursuri online şi să dirijeze activităţile de formare ale elevilor prin Internet.

Parteneriate cu comunitatea

O mare parte a profesorilor şi elevilor şcolii sunt implicaţi în parteneriate şi acţiuni de voluntariat

Asociaţia Nicolae Romanescu

A fost înființată pentru a susține dezvoltarea școlii.